Azure App Services Continuous Delivery Nedir ?


Visual Studiu Team Foundation Server'ı ne işe yaradığını ve takım halinde developmen yapan herkes her halde çok iyi biliyordur.
Bu yazım da sizlere Azure tarafında kullanımı ile ilgili bilgi vermek istedim.

Kıcasa bahsetmek gerekirse;
Azure App Service uygulaması için sürekli bir dağıtım ve iş akışı yapılandırmayı anlatacağım. BitBucket, GitHub ve Visual Studio Team Services (VSTS) ile Uygulama Hizmeti entegrasyonu, Azure'nin projelerinizden en güncel güncellemeleri çektiği sürekli bir dağıtım iş akışıdır. Sürekli kurulum, çoklu ve sık yapılan katkıların entegre olduğu projeler için mükemmel bir seçenek ve yine tabi ki hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Her Azure hizmetinde olduğu gibi, öncelikle kullanmadan önce hizmeti aktif hale getirmek gerekiyor. Bunun için öncelikle Azure Protal hesabımıza giriş yaparak başlıyoruz.

Daha sonra sol menüden Development Tools -> New Team Project -> Version Control ile seçimlerimizi yapıyoruz. Ben buradan Visual Studio'yu seçeğim. Sizler isterseniz daha sonra faklı seçeneleri de seçerek denemeler yapabilirsiniz.


Dağıtım kaynak blade'inde dağıtmak için proje ve branch seçin. İşiniz bittiğinde Tamam'ı tıklayın.
Daha sonrasında ise mutlaka hangi user name ve tfs user'ı ile ulaşmak istediğiniz bilgisini kontrol edin ve ben GitHub seçtim siz isterseniz Visual Studio seçebilirsiniz.


Seçimleriniz bittikten sonra Create diyerek hizmeti aktif hale getirebilirisiniz.

Uygulama Hizmeti seçilen depo ile bir ilişki oluşturur, dosyaları belirtilen daldan çeker ve deponuzun bir kopyasını App Service uygulamanız için tutar. Azure portalından VSTS sürekli dağıtımını yapılandırdığınızda, entegrasyon, her git push'u ile birlikte oluşturma ve dağıtım görevlerini otomatikleştiren App Service Kudu dağıtım motorunu kullanır. VSTS'de ayrı olarak kurulum yapmanız gerekmez. Bu işlem tamamlandıktan sonra, Dağıtım seçenekleri uygulama blade'i, dağıtımın başarılı olduğunu gösteren etkin bir dağıtım gösterecektir.

Uygulamanın başarıyla dağıtıldığını doğrulamak için, Azure portalındaki uygulamanın üst kısmındaki URL'yi tıklayın.
Sürekli dağıtımın seçtiğiniz depodan gerçekleştiğini doğrulamak için depoyu değiştirin. Uygulamanız, depo tamamlandıktan kısa bir süre sonra değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelleştirilmelidir. Uygulamanızın Dağıtım seçenekleri bıçağındaki güncellemeyi çektiğini doğrulayabilirsiniz.

işin Publish kısmı aslında hep aynı :)


Add comment


Blog Posts' Cloud