Azure Logic App Nedir ?


Bu makalede sizlerle paylaşmak istediğim, Azure Logic Apps. Aslında kısa bir giriş yapacağız çünkü çok keyifli bir hizmet arkadaşlar.
Peki nedir bu Logic Apps ve Entegrasyon Servisi ?

Logic Apps, bulutta ölçeklenebilir entegrasyonların ve iş akışlarının basitleştirilmesi ve uygulanması için bir yol sağlar. İşleminizi, bir iş akışı olarak bilinen bir dizi adım olarak modellemek ve otomatikleştirmek için görsel bir tasarımcı sağlar. Bulut boyunca ve kurumlar arasında servisler ve protokoller arasında hızla bütünleşmek için bir çok bağlayıcı bulunur. Bir mantık uygulaması bir tetikleyici ile başlar (örneğin, 'Bir hesap Dynamics CRM'ye eklendiğinde') ve ateşledikten sonra birçok kombinasyon işlemi, dönüşümü ve koşul mantığı başlatabilir. 

Logic Apps'ı kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Kolay anlaşılır tasarım araçları kullanarak karmaşık işlemleri tasarlayarak zamandan tasarruf etme
 • Kodlarda uygulanması zor olan kalıpları ve iş akışlarını sorunsuz bir şekilde uygulama
 • Şablonlardan hızlı bir şekilde başlama
 • Mantık uygulamanızı kendi özel API'leriniz, kodunuz ve işlemlerinizle özelleştirme
 • Kurum içi ve bulut üzerindeki farklı sistemleri birbirine bağlayın ve eşitleyin
 • Birinci sınıf entegrasyon desteğiyle BizTalk sunucusundan, API Yönetimi, Azure İşlevleri ve Azure Hizmet Otobüsü'nden yararlanma

Logic Apps, geliştiricilerin barındırma, ölçeklenebilirlik, kullanılabilirlik ve yönetim konusunda endişelenmemelerine izin veren tamamen yönetilen bir PaaS (Hizmet olarak entegrasyon Platformu) 'dir. Mantık Uygulamaları talebi karşılamak için otomatik olarak ölçeklenir.Belirtildiği gibi, Logic Apps ile iş süreçlerini otomatikleştirebilirsiniz. 

birkaç örnek:

 • FTP sunucusuna yüklenen dosyaları Azure Depolama Birimi'ne taşı
 • Kurum içi ve bulut sistemlerinde siparişleri işleme ve yönlendirme
 • Belli bir konuyla ilgili tüm tweetleri izleyin, duyguyu analiz edin ve takip gerektiren öğeler için uyarılar ve görevler oluşturun.

Bunlar gibi senaryolar, görsel tasarımcıdan ve tek bir kod satırı yazmadan yapılandırılabilir. Şimdi mantık uygulamanızı oluşturmaya başlayın. Yazıldıktan sonra - bir mantık uygulaması birden fazla ortamda ve bölgede hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir ve yeniden yapılandırabilir.

Peki Neden Logic Apps ?

Kurumsal entegrasyon alanına hız ve ölçeklenebilirlik getirir. Tasarımcının kullanımı kolaylığı, kullanılabilir tetikleyicilerin ve eylemlerin çeşitliliği ve güçlü yönetim araçları API'larınızı daha basit hale getirir. İşletmeler sayısallaştırmaya doğru ilerledikçe Logic Apps, eski ve ileri teknoloji sistemleri birbirine bağlamanıza izin verir. 

Ayrıca, Kurumsal Entegrasyon Hesabımızla, bir XML mesajlaşma, ticaret ortaklığı yönetimi ve daha fazlasıyla olgun entegrasyon senaryolarına ölçeklenebilir.

 • Kullanımı kolay tasarım araçları - Mantık Uygulamaları tarayıcıda veya Visual Studio araçlarıyla uçtan uca tasarlanabilir. Basit bir zamanlamadan bir GitHub meselesinin oluşturulduğu zamana kadar bir tetikleyiciyle başlayın. Ardından, zengin konektör birleşimlerini kullanarak istediğiniz sayıda eylemi yönetin.

 • API'leri kolayca bağlayın - Açıklamak kolay kompozisyon görevleri bile kodda uygulanması zordur. Mantık Uygulamaları, farklı sistemleri birbirine bağlamayı kolaylaştırır. Bulut pazarlama çözümünüzü kurum içi faturalandırma sisteminize bağlamak mı istiyorsunuz? Bir Enterprise Service Bus ile API'lar ve sistemler arasında mesaj merkezileştirmek mi istiyorsunuz? Mantıksal uygulamalar, bu sorunlara çözümler sunmanın en hızlı, en güvenilir yoludur.

 • Şablonlardan hızlıca başlayın - Başlamanıza yardımcı olmak için, bazı ortak çözümler üretmenize olanak tanıyan bir şablon galerisi sağladık. Gelişmiş B2B çözümlerinden, basit SaaS bağlantısına ve sadece 'eğlenmek için' olan birkaçına kadar, galeri Mantık Uygulamaları'nın gücünü kullanmanın en hızlı yoludur.

 • Eklenebilirlik pişirildi - İhtiyacınız olan konektörü görmüyor musunuz? Logic Apps, kendi API'larınızla ve kodunuzla çalışacak şekilde tasarlanmıştır; Özel bir bağlayıcı olarak kullanmak için kendi API uygulamanızı kolayca oluşturabilir veya isteğe bağlı olarak kod snippet'lerini çalıştırmak için bir Azure İşlevi çağırabilirsiniz.

 • Gerçek entegrasyon beygiri - Kolay başlar ve ihtiyaç duyduğunuz kadar büyür. Mantık Uygulamaları, entegrasyon uzmanlarının ihtiyaç duydukları çözümleri oluşturmalarını sağlamak için Microsoft'un endüstri lideri entegrasyon çözümü olan BizTalk'ın gücünden kolayca yararlanabilir. Kurumsal Bütünleştirme Paketi hakkında daha fazla bilgi edinin.
Mantıksal Uygulama Kavramları:

Aşağıda, Logic Apps deneyimini oluşturan anahtar parçalardan bazıları bulunmaktadır.

İş Akışı - Logic Apps, iş süreçlerinizi bir dizi adım veya iş akışı olarak modellemek için grafiksel bir yol sağlar.

Yönetilen Bağlayıcılar - Mantıksal uygulamalarınızın veri ve hizmetlere erişimi gerekir. Yönetilen konektörler, verilerinize bağlanırken ve verilerinizle çalışırken size yardımcı olacak şekilde özel olarak oluşturulur. Yönetilebilir konektörlerde bulunan konektörlerin listesine bakın.

Tetikleyiciler - Bazı Yönetilen Bağlayıcılar da bir tetikleyici görevi görebilir. Bir tetikleyici, bir e-postanın gelişi veya Azure Depolama hesabınızda bir değişiklik gibi belirli bir olayın temelinde yeni bir iş akışı örneğini başlatır.

Eylemler - Bir iş akışındaki tetiğin ardındaki her adıma bir eylem denir. Her eylem genellikle yönetilen bağlayıcı veya özel API uygulamalarınızdaki bir işleme eşlenir.
Kurumsal Entegrasyon Paketi - Daha gelişmiş entegrasyon senaryoları için Logic Apps, BizTalk'un özelliklerini içerir. BizTalk, Microsoft'un endüstri lideri entegrasyon platformudur. Enterprise Integration Pack konektörleri, Logic App iş akışlarına doğrulama, dönüştürme ve daha fazlasını kolayca dahil etmenize izin verir.

Detaylarına ciddi şekilde örneklerle ve video ile girmeyi düşündüğüm hizmetlerden birisi. Bu yazımda sizleri aslında Azure Logic App servisi hakkında fikir vermek amaçlı olarak yazdım. Burada yer alan bilgiler, Microsoft'un kendi dökümanları referans alınarak yazılmıştır. Verdiğim direk likler ile detaylarına ulaşabilirsiniz. 

Add comment


Blog Posts' Cloud