Azure Search Service Nedir ?


Azure servisleri ile malalere deva ;)

Bu sefer Azure Search servis ile devam edeceğiz. Peki nedir bu Azure Search Service ?

Azure Search, web sitenizdeki, uygulamalarınızdaki ve kurumsal dosya veya veri mağazalarındaki içerik için arama çubuğunuzu güçlendirmek için akıllı arama davranışlarına sahip özel ve programlanabilir bir arama motoru sunar.


Sağlam bir arama deneyimine sahip olmak, çoğu web ve mobil uygulamaların bir zorunluluktur. Deneyime destek veren teknik karmaşıklığa rağmen, otomatik tamamlanan sorgu terimleri, yazım düzeltmeleri ve semantik olarak özdeş ama yüzeysel olarak farklı girdilere ("araba" ve "otomatik") dayanan eşlemelerle tam metin araması neredeyse minimum çubuktur. Arama ve arka uç veri mağazaları arasındaki ölçek, güvenilirlik ve senkronizasyon için de operasyonel gereklilikler aynı derecede önemlidir.


Azure Search hem arama hem de operasyonel gereksinimleri karşılayabilmek için kapsamlı işlevsellik sağlar.


Peki Nasıl Çalışır ?

Azure Aramasını kullanmak için, Azure aboneliğinizde ücretsiz veya ücretli bir hizmet hazırlayın, aranabilir içeriğinizi içeren bir dizin oluşturun ve yükleyin ve daha sonra arama istekleri vermek ve sonuçları işlemek için API'ları çağırın. 

Azure Search, bulutta Microsoft'un yönetilen bir hizmeti olarak çalışır. Herhangi bir uygulama platformunda özel kod ile entegre edilebilir. Tam yönetilen hizmetiniz ve özel içeriğiniz küresel olarak kullanılabilir, programlanabilir, ölçeklenebilir ve kurtarılabilir.

Çeşitli bulut servis sağlayıcıları, özel uygulamalarda bir arama çubuğuna güç veren özellikler içeren özel arama motorları sunar. Bazıları, tam metin arama, coğrafi arama ve arama girdilerinde belirli bir belirsizlik düzeyini işleme kabiliyeti bulunan benzer temel özellikleri sunar. Genellikle, bu, uzmanlaşmış bir özelliktir veya API'ların, araçların ve yönetimin kolaylığı ve genel kolaylığı en uygun olanı belirlemektedir.

Diğer arama çözümleriyle karşılaştırıldığında, Azure Search, bilgi alışverişinde ve içerikte gezinmeye ağırlık veren uygulamalar için gerekli işlevsellik katmanıyla, Azure'de içerik mağazaları ve veritabanları üzerindeki tam metinli arama iş yükleri için en güçlü servis olarak karşımıza çıkıyor denilebilir. 

Kilit g��çler şunları içerir:

 • Dizin oluşturma katmanında Azure veri entegrasyonu (tarayıcılar)
  • Merkezi yönetim için Azure portalı
  • Azure ölçeği, güvenilirlik ve birinci sınıf kullanılabilirlik
  • 56 dilde eksiksiz tam metin araması için analizörler ile dil ve özel analiz
  • Arama, merkezli uygulamalarda (alaka düzeyi, yüzeyler, öneri, eşanlamlılar, coğrafi aramalar ve daha fazlası) (aşağıda listelenen) ortak özelliktir.

  Azure Search'teki en geniş özellik yelpazesinden yararlanabilecek kullanım durumları, çevrimiçi kataloglar, iş programı satırı ve belge keşif uygulamaları içerir.

  Full text search ve text analysis:


  Sorgular, mantıksal operatörler, öbek arama operatörleri, son ek operatörleri ve öncelik operatörleri sunan basit sorgu sözdizimini kullanarak formüle edilebilir.

  Ayrıca, Lucene sorgu sözdizimi, bulanık arama, yakınlık arama, terim artırma ve düzenli ifadeleri etkinleştirebilir. Azure Arama ayrıca, uygulamanızın fonetik eşleme ve normal ifadeler kullanarak karmaşık arama sorgularını işlemesine izin vermek için özel lexical analyzer'leri desteklemektedir.

  Dil Desteği:

  Azure Search, 56 farklı dilde sözlük analizcilerini destekler. Azure Search, hem Lucene analizcilerini hem de Microsoft analizcilerini (Office ve Bing'in yıllarca doğal dil işleme yoluyla rafine edilmiş halini kullanarak) kullanarak, uygulamanızın arama kutusundaki metni, fiil zamanları, cinsiyetleri ve düzensiz çoğul isimleri içeren dil özel dilbilimlerini akıllıca işlemek için analiz edebilir , 'Fare' vs. 'fare'), sözcük ayrıştırma, kelime kırma (boşlukları olmayan diller için) ve daha fazlası.

  Data Entegrasyonu:

  Bir Azure Arama dizinini oluşturmak için JSON veri yapılarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, desteklenen veri kaynakları için, arama dizininin içeriğini birincil veri deposunuzla senkronize etmek için dizinleyicileri Azure SQL Veritabanı, Azure DocumentDB veya Azure Blob deposunu otomatik olarak taramak için kullanabilirsiniz.

  Belge kırma, Microsoft Office, PDF ve HTML belgeleri de dahil olmak üzere büyük dosya formatlarının endekslenmesini sağlar.

  Search Deneyimi:

  Arama önerileri, otomatik tamamlanan arama çubukları ve ön yazım sorguları için etkinleştirilebilir. Kullanıcılar kısmi arama girişi yaparken dizindeki gerçek belgeler önerilir.


  Faceted navigasyon, yalnızca tek bir sorgu parametresi aracılığıyla etkinleştirilir. Azure Arama, kendiliğinden yönlendirmeli filtreleme için (örneğin, fiyat aralığına veya markaya göre katalog öğelerine filtre uygulamak için) bir kategori listesi arkasındaki kod olarak kullanabileceğiniz, yüze ayrılmış bir gezinme yapısını döndürür.


  Filtreler, uygulamanızın arayüzüne faset gezintiyi dahil etmek, sorgu formülasyonunu geliştirmek ve kullanıcı veya geliştiricinin belirttiği ölçütlere dayalı olarak filtrelemek için kullanılabilir. OData sözdizimini kullanarak filtreler oluşturun.


  Vurgulu vurgulama, görsel biçimlendirmeyi, eşleşen bir anahtar kelimeye arama sonuçlarında uygular. Hangi alanların vurgulanan snippet'leri döndüreceğini seçebilirsiniz.


  Basit puanlama, Azure Search'in önemli bir yararıdır. Puanlama profilleri, alaka düzeyini belgelerdeki değerlerin bir fonksiyonu olarak modellemek için kullanılır. Örneğin, daha yeni ürünler veya indirimli ürünlerin arama sonuçlarında daha yüksek görünmesini isteyebilirsiniz. Ayrı olarak izlediğiniz ve depoladığınız müşteri arama tercihlerine dayalı olarak kişiselleştirilmiş puanlama etiketleri kullanarak puanlama profilleri de oluşturabilirsiniz.


  Sıralama, birden çok alan için dizin şeması aracılığıyla sağlanır ve daha sonra sorgu zamanında tek bir arama parametresi ile değiştirilir.


  Azure Search'in arama sonuçlarınıza sunduğu ince ayarla, arama sonuçlarınızı sayfalama ve azaltma işlemi basitleşti.

  GeoSearch:

  Azure Arama, coğrafi yerleri akıllıca işler, filtreler ve görüntüler. Kullanıcıların, bir arama sonucunun belirli bir yere yakınlığı veya belirli bir coğrafi bölgeye dayalı olarak verileri keşfetmelerini sağlar.


  Bulut hizmeti avantajları:


  Yüksek kullanılabilirlik, son derece güvenilir arama hizmeti deneyimi sağlar. Azaltılmış Arama, düzgün ölçeklendirildiğinde% 99.9'luk bir SLA sunar.

  Tamamen uçtan-uca bir çözüm olarak yönetilen Azure Search, hiçbir altyapı yönetimini gerektirmez. Hizmetiniz daha fazla doküman depolama alanı, daha yüksek sorgu yükleri veya her ikisini birden işlemek üzere iki boyutta ölçeklendirme yaparak ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir.

  İzleme ve raporlama

  Arama trafiği analizi, kullanıcıların arama kutusuna yazdıklarından edindiği bilgilere ulaşmak için toplanır ve analiz edilir.

  Saniyedeki sorgulara ilişkin ölçümler, gecikme ve kısma, ek yapılandırma gerektirmeden portal sayfalarında yakalanır ve raporlanır. Ayrıca, kapasiteyi gerektiği gibi ayarlayabilmeniz için dizin ve belge sayılarını kolayca izleyebilirsiniz.

  REST API | .Net SDK

  Azure Search, arama işlevselliğini mevcut uygulamalara entegre etmek isteyen geliştiriciler için tasarlanmıştır. Hızlı bir şekilde uygulamarımızda kullanmamız için tasarlandığı için bizler için büyük bir avantaj sunmaktadır.

  Açıkçası ben sevdim. Kısa bir süre içerisinde bu konu ile ilgili olarak bir makale ve bir video da çekmeyi planlıyorum. Ama öncesinde bir giriş yapmak istedim. Bu arada, artık makalelerimin bir çokğunu video ile destekleme kararı aldım, bilginiz olsun ;)
  Add comment


  Blog Posts' Cloud